Czy każdy może być dobrym sprzedawcą?
Zawód sprzedawcy jest jednym z tych, o których spora część osób ma błędne myślenie. Często zestawiamy to z obrazkiem osoby pracującej „na kasie” w jednym z marketów. Oczywiście to także należy do obowiązków sprzedawcy, ale możliwości kariery w tym wypadku są znacznie większe.
Taka praca w głównej mierze związana jest z kontaktem z klientem. Oznacza to, że kandydat na stanowisko sprzedawcy powinien mieć pewne cechy pomagające mu w codziennych zawodowych czynnościach. Które z cech są najbardziej cenione? Czy praca sprzedawcy jest łatwa i – przede wszystkim – na czym tak naprawdę polega?
SPRZEDAWCA=KASJER?
Osoby zastanawiające się nad zawodem sprzedawcy powinny przede wszystkim być świadome tego, że nie oznacza to jedynie kasowania produktów czy ustawiania ich na półkach. Oczywiście zarówno wyżej wymienione czynności, jak i przyjmowanie dostaw towaru zazwyczaj należą do obowiązków sprzedawcy, ale często oznaczają one wiele więcej!
Dobrze jest pamiętać, że zawód sprzedawcy to przede wszystkim kontakt z klientem. Pracownik powinien przeprowadzić daną osobę od początku do końca sprzedaży, a co za tym idzie, jest odpowiedzialny także za promocję produktu, właściwe wyeksponowanie go i odpowiadanie na pytania klienta czy doradzanie mu. Sprzedawca musi być również gotowy na ewentualne reklamacje czy zwroty towaru. W związku z tym niezbędna jest wiedza dotycząca praw konsumenta.
JAKI POWINIEN BYĆ SPRZEDAWCA?
Dobrze, jeśli osoba starająca się o stanowisko sprzedawcy posiada zbiór pewnych cech przydatnych w tej pracy. W związku z częstym kontaktem z klientem pracownik powinien być charyzmatyczny i komunikatywny. Sprzedawca musi być też cierpliwy i potrafić odpowiedzieć na wszystkie pytania konsumenta.
Jednym z obowiązków sprzedawcy jest kasowanie produktów, dlatego niezbędna jest wiedza z zakresu obsługi kasy fiskalnej, a często także komputera. Ponadto zdarza się, że pracownik musi mierzyć się z opiniami niezadowolonych klientów, w stosunku do których powinien zachowywać cierpliwość.
Należy pamiętać, że praca sprzedawcy jest w dużej części pracą siedzącą, ale także wymagającą ruchu, schylania się i noszenia ciężkich rzeczy (przyjmowanie i wykładanie towaru). Dlatego osoby mające problemy z kręgosłupem, nadwagą czy inne podobne schorzenia mogą nie poradzić sobie na tym stanowisku. W niektórych zakładach problemem będą także alergie na różne produkty.
Dobrze jest zatem zauważyć, że zawód sprzedawcy zawiera w sobie wiele różnych czynności. Oczywiście najbardziej istotny w tej pracy jest kontakt z klientem, dlatego będzie to dobra praca dla osób komunikatywnych i potrafiących w łagodny sposób rozwiązywać konflikty.