Mechanik samochodowy – kto naprawi zepsute auto?
Wydaje się, że określenie tego, czym jest zawód mechanika samochodowego, jest stosunkowo proste: polega na naprawianiu pojazdów. Oczywiście prawda obejmuje dużo szerszy zakres działań. Praca mechanika samochodowego jest trudna i złożona, a przede wszystkim wymaga dużej znajomości teorii działania różnych podzespołów.
Ten zawód potrafi być też niezwykle problematyczny. Dla doświadczonego mechanika raczej nie będzie problemem wymiana konkretnej części. Ale co w przypadku, gdy samochód po prostu przestał właściwie działać i nie wiadomo, gdzie leży tego przyczyna? Dlatego zawód mechanika samochodowego jest trudny i odpowiedzialny. Jakie predyspozycje warto mieć, jeśli chce się go wykonywać? Czym na co dzień zajmuje się mechanik w swojej pracy?
JAK WYGLĄDA PRACA MECHANIKA SAMOCHODOWEGO?
Jak można się domyślać, mechanik na co dzień naprawia samochody. Ale co to dokładnie oznacza? Czy robi tylko to? Ta praca wiąże się z ciągłym monitorowaniem stanu pojazdu, czyli sprawdzaniem zużycia podzespołów i ogólnej kondycji technicznej. Zadaniem mechanika jest sprawienie, by samochód był w pełni sprawny, a jazda nim bezpieczna.
Wiemy już, że mechanik może pracować w warsztacie samochodowym. Jednak osoba z takim zawodem może także zostać zatrudniona na stacjach kontrolujących pojazdy, a nawet w firmach produkujących części samochodowe czy całe samochody. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby bardziej doświadczony mechanik otworzył swój własny warsztat.
Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, z czym wiąże się taka praca. Mechanik samochodowy często działa z urządzeniami podłączonymi do prądu, albo z takimi, które wydzielają dużo ciepła. Istnieje zatem spore zagrożenie poparzeniem lub porażeniem prądem. Ponadto pracuje z ostrymi narzędziami i substancjami chemicznymi, które mogą być dla niego szkodliwe.
CO MUSI WIEDZIEĆ MECHANIK?
Nauka zawodu mechanika samochodowego nie kończy się wraz z ukończeniem szkoły i zdobyciem dyplomu. Tam dana osoba uczy się podstaw, czyli mechaniki i budowy różnych pojazdów i ich podzespołów. Mechanik musi wiedzieć, jak zdemontować różne elementy z pojazdu, jak wymienić dane części i przede wszystkim mieć doświadczenie w wykrywaniu różnych niepokojących zmian w działaniu samochodu.
Do zadań mechanika należą także takie czynności jak poprawne ustawienie świateł, wymiana różnych filtrów, zmiana kół czy instalacja lub naprawa akcesoriów samochodowych. Pokazuje to, że wiedza mechanika powinna być wszechstronna, a co najważniejsze - na bieżąco aktualizowana. Każdego roku z salonów wypuszczane są nowe modele samochodów, które mają bogatsze lub po prostu inne wnętrze w stosunku do ich poprzedników. Od mechanika wymagana jest znajomość takich nowinek i umiejętność pracy z różnymi samochodami.
KTO MOŻE ZOSTAĆ MECHANIKIEM?
Przygotowanie się do zawodu mechanika samochodowego nie jest proste. Oprócz nauki wielu różnych umiejętności, dana osoba musi także odznaczać się pewnymi cechami, które w tej pracy są niezwykle istotne. Co to oznacza? Przede wszystkim kandydat na mechanika nie może mieć alergii na różne substancje chemiczne, których na co dzień używa się w tej pracy. Poza tym powinien zadbać o swój wzrok, bo jest to szczególnie ważne przy naprawie czy wymianie małych części – mechanik musi zatem nosić okulary lub soczewki jeśli jest to konieczne.
Osoba szukająca pracy w tym zawodzie powinna mieć zdolność logicznego myślenia i duże pokłady cierpliwości, bo są to cechy bardzo istotne przy szukaniu przyczyn awarii pojazdu. Dobrze także, jeżeli mechanik ma dużą wytrzymałość i sprawność fizyczną, bo w takiej pracy niejeden raz będą one wystawione na próbę.
Praca mechanika samochodowego na pewno nie jest zajęciem łatwym i powtarzalnym. Wymaga wiele poświęcenia i dużej wiedzy, ale jest przy tym także niezwykle satysfakcjonująca. Każde kolejne rozwiązanie jakiegoś problemu powoduje, że doświadczenie mechanika wzrasta, a to sprawia, że praca staje się nieco łatwiejsza, ale wciąż jest równie ciekawa.