Czy potrzebni nam są fryzjerzy? Zawód fryzjer

Fryzjerka przy pracy

Tak jak bez jedzenia nie da się przeżyć zbyt długo, tak wydaje się, że zawód fryzjera może być zbędny – przecież z długimi i nieułożonymi włosami można funkcjonować. Jednak mimo to kolejki do najlepszych zakładów fryzjerskich cały czas się wydłużają, a na zwykłe strzyżenie niekiedy trzeba zapisywać się z miesięcznym wyprzedzeniem.

Spora ilość pań mówi wręcz, że wizyta u fryzjera jest dla nich synonimem odpoczynku, zasłużoną nagrodą po ciężkim okresie w pracy. Oznacza to, że nie chodzimy do fryzjera tylko po to, by podciąć końcówki czy zakryć odrosty. Wielu z nas po prostu lubi ten moment, kiedy to ktoś inny zajmuje się naszymi włosami i pielęgnuje je z należytą starannością.

Czym zatem powinien wyróżniać się dobry fryzjer? Jakie umiejętności i czynności składają się na ten zawód? Oraz przede wszystkim: czy każdy z nas może zostać fryzjerem?

ATRYBUTY: NOŻYCZKI I GRZEBIEŃ

Zawód fryzjera często jest bagatelizowany, bo wielu z nas wydaje się, że podcięcie włosów czy zrobienie pasemek nie może być niczym trudnym. Tak naprawdę jest wręcz przeciwnie. Aby dobrze zrozumieć, jak bardzo potrzebujemy fryzjerów specjalistów, należy zastanowić się, jakie zadania oni wykonują.

Profesjonalny fryzjer zajmie się naszymi włosami dogłębnie. Oznacza to, że już na samym początku dobierze do nich właściwe kosmetyki: maseczkę czy odżywkę, w zależności od tego, czego dokładnie będą potrzebowały.

Dalej powinien oczywiście wykonać to, o co go poprosimy, ale zadaniem fryzjera jest także doradzenie nam, w jakiej fryzurze będziemy wyglądać najlepiej. Jeśli z doświadczenia wie on, że na przykład to uczesanie, które sobie wymarzyliśmy, będzie optycznie zaokrąglać twarz, to powinien zaproponować inne ułożenie, które będzie pasować do naszego kształtu twarzy.

Należy zatem pamiętać, że obok zdolności manualnych fryzjer powinien także posiadać pewną intuicję artystyczną i wyobraźnię. Dzięki temu będzie w stanie doradzić klientowi najlepsze dla niego rozwiązanie.

A CO, JEŚLI FRYZURA SIĘ NIE SPODOBA?

Zawód fryzjera bywa niekiedy bardzo stresujący. Zdarzają się klienci, którzy przychodzą do salonu z pewną wizją, a wychodzą w zupełnie innym uczesaniu. Nic dziwnego, że potrafią być wtedy bardzo niezadowoleni – w końcu zapłacą za usługę, która została wykonana nie po ich myśli.

Dlatego fryzjer musi pamiętać o tym, żeby przede wszystkim uszanować wolę i zdanie klienta. Może oczywiście doradzić coś, co jego zdaniem będzie bardziej pasowało do danej osoby, ale nigdy nie powinien realizować bez pozwolenia swojej własnej wizji.

Poza tym fryzjer musi być przygotowany na to, że czasami coś idzie zupełnie nie po jego myśli. Włosy mogą nie być podatne na różne zabiegi termiczne, albo akurat danego dnia elektryzować się czy układać w inną stronę. W takich sytuacjach fryzjer powinien odpowiednio szybko zareagować i znaleźć optymalne rozwiązanie.

CZY KAŻDY MOŻE ZOSTAĆ FRYZJEREM?

Zawód fryzjera wymaga pewnych predyspozycji. Należy pamiętać, że wiąże się to z wielogodzinną pracą stojącą, dlatego osoby mające problemy z kręgosłupem czy nadwagą mogą sobie z tym nie poradzić.

Od fryzjera wymagana jest także duża dyspozycyjność. Klienci często umawiają się na weekendy, czyli wtedy, gdy organizowane są większe imprezy. Czasami także życzą sobie, aby to fryzjer przyjechał do nich do domu, więc należy być przygotowanym także na taką możliwość.

Co jeszcze powinno cechować dobrego fryzjera? Cierpliwość do klientów i przyjazne nastawienie. Podczas dłuższych wizyt klienci lubią porozmawiać, zapytać o różne triki i metody pielęgnacji włosów. Ważne jest, by nie okazywać zniecierpliwienia, gdy słyszy się dane pytanie już piąty raz tego samego dnia. Istotne jest także reagowanie na potrzeby klientów, czyli poprawianie nawet najdrobniejszych mankamentów fryzury tak długo, aż osiągnie się zamierzony efekt.

Fryzjer powinien też pamiętać o tym, że on swoim wyglądem częściowo prezentuje swoje umiejętności. Nikt nie będzie patrzył z ufnością na pracownika w niechlujnym ubraniu, a przede wszystkim będzie bał się powierzyć swoje włosy komuś, kto nie dba o własną fryzurę.

Zawód fryzjera jest zawodem dość wymagającym, ale na pewno dającym dużo satysfakcji. Dobrze jest mieć pewien zmysł artystyczny i estetyczny, a także zdolności manualne, ale warto pamiętać, że całej reszty trzeba się nauczyć. Tak jak w wielu innych zawodach, także tutaj ogromną rolę odgrywają ćwiczenia i lata doświadczeń.